Sharepoint 2007 Enterprise CAL ne zaman gerekli?


Sharepoint Server 2007 ile birlikte Sharepoint’in lisanslaması da değişti. Sunucu tarafında tek bir sürüm bulunurken son kullanıcının yapmak istediklerine göre iki tip kullanıcı erişim lisansı (CAL – Client Access License) bulunuyor.
 
Sharepoint’e bağlanan her kullanıcı için Sharepoint CAL alınması gerekmekte. Aşağıdaki durumlarda ise Sharepoint CAL ile BİRLİKTE Sharepoint Enterprise CAL da alınması gerekiyor.
 
1) Form Services: Form Services, Infopath formlarını Sharepoint’te web de yayınlanması ve formların Internet Explorer gibi bir browser içerisinde doldurulmasını sağlıyor. Form Services ile her kullanıcıya Infopath’in kurulması gerekmiyor. Browser bulunan herhangi bir yerden formlar doldurulabiliyor, iş akışına veya bir iş sistemine gönderilebiliyor.
 
2) Excel Services: Excel services ile herhangi bir Excel dosyasını web’de yayınlamak ve üzerinde filtreleme/sıralama vb. analizler yapmak mümkün. Bu Excel dosyalarındaki daha önce tanımlanmış hücreler parametrik olarak değiştirilebiliyor. Kurum içerisinde yönetim panoları (Dashboard) yapılmak isteniyorsa bu durumda Excel Services çoğunlukla gerekmekte.
 
3) Business Data Catalog: BDC, Sharepoint’i iş sistemlerine (ERP, CRM, veritabanı vb.) bağlayan yepyeni bir teknoloji. BDC ile iş sistemi bir kez tanımlandıktan sonra bu sistemdeki bilgiler HİÇ KOD YAZMADAN Sharepoint’in herhangi bir yerinde (Arama, Listeler, Web partlar) kullanılabiliyor. Kullanım örneği: Sharepoint’in Arama sayfasından bir müşterinin adı yazılarak CRM uygulaması açılmadan müşteri hakkındaki bilgiler Sharepoint içerisinden kullanıcıya gösterilebilir.
 
4) Report Center: Report Center, KPI (Key Performance Indicators), Excel raporları, SQL Server Reporting Services raporları vb. kullanılarak yönetim panoları hazırlanmasına olanak tanıyor. Kurumdaki tüm raporlara merkezi erişim sağlıyor.
 
Sharepoint sürümleri ve sürümlerin yetenekleri ile ilgili detaylı karşılaştırma tablosu için: http://office.microsoft.com/en-us/sharepointserver/HA101978031033.aspx
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s