Türk mucitler!


Cumhuriyet gazetesinin Bilim Teknoloji ekinin 20 Nisan sayısında NTV’de yayınlanan Türk Mucit yarışmasının jüri üyelerinden Prof. Dr. Celal Şengör’ün Türk Mucit’lerinin profilini çizdiği yazısı eğitim sistemimizin ezberci yaklaşımını gözler önüne seriyor:

– Türk mucit, kendisini icada götüren soruna, başkaları tarafından önerilmiş olabilecek çözümleri genellikle araştırmamaktadır.
– Türk mucit, mevcut bir fikri geliştiren “yenilik”le, tamamen yeni bir fikir arasındaki farkı genellikle algılayamamakta ve/veya önemsememektedir.
– Şimdiye kadar gördüklerim arasında en yaratıcı mucitler ya üniversiteyi en geç altmışlı yıllarda veya yetmişli yılların başında okumuş veya hiç okumamış yarışmacılar arasından çıktı. Özellikle üniversiteli veya liseli gençlerin ortaya koydukları hem yaratıcılık hem de yetenek ve bilgisi açısından cesaret kırıcıydı.

Bu gözlemleri şöyle özetleyebiliriz: Türk eğitim sistemi, en azından yetmişli yıllardan beri, yaratıcılığı körelten ve araştıma terbiyesi vermeyen bir sistem olarak çalışmaktadır. Bireyin doğal yaratıcılığı onu sorunlara cevap aramaya itmekte, eğitim sistemi bu cevapların nasıl aranacağı ve bulunanların nasıl değerlendirileceği konusunda bireye en küçük bir bilgi ve yetenek vermemektedir.

Microsoft olarak yürüttüğümüz Imagine Cup yarışması, Students to Business programı ve öğrencilere yönelik benzeri çalışmalar ile üniversite öğrencilerinin bu yaklaşımdan uzaklaşmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu yarışma ve programlara gösterilen ilginin gittikçe artması oldukça sevindirici!

Yeri gelmişken, Imagine Cup 2007 Türkiye Yazılım Tasarımı kategorisi için yarı finalistler belli oldu. 35 grubun yarı finalist olarak yarışacakları Yarı Finaller 8-9-10 Mayıs 2007 tarihlerinde sırasıyla İstanbul, İzmir ve Ankara’da gerçekleşecek. Detaylı bilgi için www.msakademik.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Önümüzdeki sene katılımın çok daha yüksek olması dileğiyle…
 
Reklamlar

Türk mucitler!’ için 2 yanıt

  1. Eğitim sistemimizin giderek köreltilmeye çalışıldığı ortada. Bunun son yıllarda daha da kötüleşmesi oynanan oyunları gözler önüne seriyor ama pek anlayan yok sanırım. Alenen geri götürülmeye çalışıyoruz!! Umarım buna bir dur diyecek çıkar.Bugünlerde benim için en sevindirici olan şey ise genelde show amaçlı yapılan yarışma mantığının biraz daha bilgiye ve yeni birşey ortaya çıkarmayı amaçlayan insanlara dönmesi. Umarım Türk mucit ve benzeri yarışmaların sayısı artar ve artık ülkemizde televizyon izleyenlere birşeyler katan bir araç olur.

  2. İzledigim kadarıyla herkes gunluk ihtiyaçları kolaylaştırmak için adına çalışmalarda bulunuyor. Sivrizekalılık hesabı + biz çok duygusal bir toplumuz.  Neden bunu yazma geregi hissettiysem.www.celiker.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s