Windows Vista ve Donanım Uyumluluğu


Windows Vista ile ilgili yayınlanan iki makaleyi sizlerle yorumsuz paylaşmak istedim.
 
Measuring the Success of Vista’s First 100 Days, Paul Thurrott
 
I shacked up with Windows Vista, Joe Wilcox
 
İlk makalenin tercümesini aşağıda bulabilirsiniz.
 
29 Ocak’ta yapılan lansmandan itibaren Windows Vista’nın piyasaya çıkışının üzerinden 100 gün geçti. Bu süre Windows Vista için ilk önemli dönüm noktası olduğuna göre artık ürünün gerçekten başarılı olup olmadığını anlamak amacıyla analiz yapmamızın zamanı da geldi. Mart ayında Microsoft, ürünün pazara sunulduğu ilk 30 gün içerisinde 20 milyondan fazla Vista lisansı sattığını açıkladı. Bu rakam, Vista’nın öncüsü olan işletim sistemi Windows XP’nin ilk 30 günde satılan lisansının iki katı. Ayrıca Nisan ayında Microsoft, tahmini Vista satışından daha fazlasını gerçekleştirdi ve şirket rekoru kırarak üç ayda $14.4 milyar dolarlık bir ciro sağladı.
 
Yine de Vista’nın üzerinde bir sis perdesi mevcut. Yüksek teknik bilgiye sahip bilgisayar uzmanları internette yayınladıkları günlüklerde Vista’yla yaşadıkları sorunlara yer vererek işletim sistemlerini XP’ye hatta Macintosh’a çevireceklerinden bahsediyor. İnternet’te bilgisayar kullanıcılarının Vista’yla yaşadıkları donanım ve yazılım uyumsuzluğuna dair ürkütücü hikayeler var. Kullanıcıların bir kısmı Vista’nın adının değiştirilip Windows Me 2 olarak adlandırılmasını bile öneriyor. Hatırlarsanız Windows Me, Windows’un 2000 yılında çıkan talihsiz ve hatalı bir sürümüydü. Bazı blogcular da Vista’nın Microsoft’un iddia ettiği kadar satmadığını kanıtlamak için şüpheli satış rakamlarını ayrıntılı bir şekilde takip edip analiz etmeye çalışıyor.
 
Peki gerçek ne? Gelecek haftalarda Microsoft 100 günlük dönüm noktasıyla ilgili bu ve bunun gibi başka soruları cevaplandıracak. Ayrıca gelecek hafta yapılacak WinHEC’te de (Windows Hardware Engineering Conference – Windows Donanım Mühendisliği Konferansı) daha ayrıntılı bilgi edinebiliyor olacağız. Fakat şimdilik Microsoft ve diğer kaynakların yayınladığı bazı rakam ve istatistiklerin yardımıyla Vista’nın başarısına ait iki kriter hakkında sizleri aydınlatabilecek en azından birkaç bilgiden bahsedebilirim.
 
Önce Vista satışlarını gözden geçirelim. 2006 takvim yılı boyunca PC üreticileri dünya çapında 230 milyon kadar PC sattı; analistlerin bu yıl için yaptıkları tahmine göre PC satışlarının yüzde 8 – 11 arasında artması bekleniyor. Yeni satılacak PC’lerin birçoğunda Vista’nın yüklü olduğunu ve gelecekte de bilgisayarlara Vista’nın yüklenerek satılacağını kabul edersek Vista satışlarının daha da artacağını göreceksiniz. (Microsoft 2007 yılının sonunda yaklaşık olarak 100 milyon Vista kopyasının bilgisayarlara yüklenmiş olacağını tahmin ediyor.) Fakat Microsoft’un dünyasında asıl aslan payını büyük ölçekli şirketlere yapılan satışlar oluşturuyor. Tüm dedikodulara rağmen Microsoft’a göre Vista’nın kurumsal şirketlere yapılan satışı, şirketin bir önceki rekor düzeyde satışını yaptığı işletim sistemi Windows 2000’nin neredeyse iki katı kadar.
 
Ancak Microsoft’un sözüne hemen gözünüz kapalı inanmayın. Gartner, 2007 yılının sonuna kadar Vista’nın işletmelerdeki bilgisayarların yüzde 4.2’sinde yüklenmiş olacağını tahmin ederken IDC de bu oranın yüzde 5 olacağını düşünüyor. Karşılaştırma yapacak olursak Win2K, piyasaya çıktıktan sonraki bir yılın sonunda tüm işletmelerdeki bilgisayarların yüzde 2.6’sına yüklenmişti. Unutmayın ki bu rakamlar tüm pazardaki yüzdelere göre belirleniyor. Vista’nın başarısı sadece bugünkü PC pazarının daha büyük olmasından kaynaklanmıyor. Bununla birlikte “Bilgi Haftası” Araştırması (Information Week Research), anket uyguladıkları 612 işletmeden yüzde 25’nin şu anda Vista kullandığını ve yüzde 17’sinin ise yıl sonuna kadar Vista’ya geçeceğini bildirdi. Bu araştırmaya göre belirtilen oranlar Windows’un önceki sürümlerinden çok daha fazla.
 
Şimdi de yüksek teknik bilgiye sahip bilgisayar uzmanlarının İnternet’te yayınladıkları günlüklerinde bahsedilen Vista sorunlarına göz atalım. Yepyeni bir işletim sisteminin sorunlarıyla başa çıkamayan sözde teknik guruların bilgilerinin geçerliliği sorgulanabilir olmakla birlikte bu eleştirilerin gerçek dünyada yaygın bir şekilde soruna yol açıp açmadığını araştırmamız gerekir. Görünüşe göre aslında eleştirilerin yöneltildiği noktalar gerçek hayatta geniş çaplı sorunlara neden olmuyor. Benim tecrübelerim de bunu doğrular nitelikte. Bir makale yazarı olarak Vista’yı çok sayıda donanım yapılandırmasına yükledim ve sadece birkaçında uyumsuzluk sorunu yaşadım. Karşılaştığım sorunlar da Ocak ayında yapılan genel lansmandan hemen sonra düzeltildi. Peki o zaman bunca şikayet nereden kaynaklanıyor?
 
Görünüşe göre yaşanan bazı uyumsuzluk sorunlarının olduğu bir gerçek. Vista, tamamen yeniden tasarlanan bir sürücü modeli, yeni ve güvenli bir çekirdek ve yeni bir grafik yığınıyla birlikte güncelleştirilmiş önemli bir Windows sürümü. Piyasaya ilk çıktığında Vista’nın geride kaldığı alanlardan biri antivirüs konusuydu; yine de antivirüs programı üreticilerinin Vista’nın piyasaya çıkmasından bir yıl önce yeni yıl içerisinde lansmanının yapılacağını biliyordu. Bugünse en önemli 5 antivirüs yazılımı üreticisinin Vista uyumlu ürünlerini piyasada bulabilirsiniz. Sonuç olarak  uyumsuzluk sorunuyla ilgili sürmekte olan genel tartışmaların gerçekle hiçbir bağlantısı yok. Birçok aygıt (ve aynı şekilde uygulama) Vista’yla gayet uyumlu bir şekilde çalışıyor.
 
Sıra rakamları incelemeye geldi. Ocak ayında 1.5 milyondan fazla aygıt Vista uyumluydu. Bugün 1.9 milyon Vista uyumlu aygıt var. Microsoft’un bildirdiği rakam, bugün pazardaki aygıtların yüzde 96’sını temsil ediyor. Kulağa muhteşem bir uyumluluk seviyesi gibi geliyor değil mi? Windows İstemci İş Ortağı Platformu Grubu Direktörü Dave Wascha “Vista’da ekosistem kapsamımızla –yani donanım ve aygıt desteğiyle – daha önce hiçbir işletim sisteminin olmadığı kadar hazır bir duruma geldik.” diyor. “Bu, müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı hazır hale getirmek için harcadığımız 5 yıllık bir çabanın ürünüdür.”
 
Ayrıca Microsoft Vista’ya müşteriler sorunla karşılaştıklarında bu sorunları bildirebilecekleri bir geri bildirim mekanizması da ekledi. Geri bildirim mekanizması sayesinde şirket, sorunlara eşi görülmemiş bir hızda çözüm buluyor. En önemlisi de Microsoft, en çok soruna neden olan aygıt sürücüleri uyumsuzluklarını belirliyor ve öncelikli olarak bu sorunları gidermeye çalışıyor. Kalan yüzde 4 oranındaki uyumsuz aygıttan, ya da bir başka deyişle 70.000 aygıttan 4000 tanesi, yaşanan sorunların yüzde 80’ini oluşturuyor. Yakın zamanda yaptığımız bir görüşmede Wascha bana “Bunlar bizim şu anki kara listemizi oluşturuyor” dedi. “Bu yüzden PC üreticileriyle yüz yüze görüşebilmek için uçağa atlayıp merkezlerine gidiyoruz. Yüz yüze görüşemediklerimizle de telefonla haberleşiyoruz. Böylece yaşanan sorunları belirliyoruz. Sorunlar tam olarak netleştikten sonra çözüme kavuşturmak için hemen işe koyulacağız.”
 
Peki bir aracın Vista’da çalışması için gerekli kriterler neler? Wascha’nın anlattıklarına göre Microsoft, 500 ya da daha fazla sayıda kullanıcı raporu üreten tüm aygıtlar için sürücüler üretecek veya uyumsuz sürücülerin sorunlarını giderecek. Wascha sözlerine şöyle devam ediyor: “Sadece bu amaçla çalışmalarını sürdüren yüzlerce mühendisimiz var. Sorunları hızla çözmek için bu alanda çalışacak mühendislerimizin sayısını artırmaya devam edeceğiz.” Yaşanabilecek tek istisnai durum, bazı aygıtlar için sürücülerin artık satılmıyor olması. Çünkü bu sürücüleri üreten şirketler artık çalışmıyor. Konuyla ilgili olarak Wascha “Ne yazık ki bu sürücüler hiçbir zaman çalışmayacak” diyor.
 
Bazı yönlerden Microsoft çıkmaz bir duruma düşmüş gibi görünüyor. Müşteriler şirketin yenilikçi olmasını isterken yapılan yeniliklerin yan etkilerindense hoşlanmıyor. Örneğin Microsoft, Vista’yı görsel açıdan daha heyecan verici bir hale getirmek için grafik mimarisini değiştirdi. Fakat bazı bilgisayar kullanıcıları mevcut video kartları Vista’yla uyumsuz olduğu için bu durumdan şikayet etmeye başladı. Washa mevcut durumu şöyle yorumluyor: “Bazı kullanıcılar grafik kartlarından bekledikleri kadar parlak deneyimlerle karşılaşamadı. Bu kullanıcılar genele oranla azınlıkta kalmasına rağmen sesleri daha fazla duyuluyor ve bu yüzden daha fazla etki yaratıyor.” Wascha sorunun ana kaynağını isimlendirmiyor ancak bana göre sorunun asıl nedeni NVIDIA’nın grafik kartlarının son günlerde ATI’yla arasındaki farkı nispeten azaltmış olsa da yine de ATI’ın gerisinde kalmış olması.
 
Ya yüksek teknik bilgi sahibi bilgisayar kullanıcılarının bloglarında bahsettikleri şikayetler? Wascha’ya göre bu sorunlardan hiçbiri Vista içerisindeki geri bildirim mekanizması üzerinden kendilerine iletilmemiş. Evet doğru okudunuz: Bu kullanıcılar aslında Microsoft’un geri bildirim programına katılmayı seçmemiş kişiler. Örneğin sorunları giderilmiş sürücüler piyasaya sunulduğunda Microsoft’un sorunları giderdiğini haber veren ve buna itibar eden hiçbir takip haberi görmeyeceksiniz. Wascha şunları ekliyor: “Burada sorunları çözmek için çok çaba sarfediyoruz. Sorunları giderilmiş sürücülerin çıkışı çok yakında.”
 
Bu arada yaygın görüşlerin anlatıldığı makalelerle hiç alakası olmayan diğer sinir bozucu haberlere İnternet’te rastlamak mümkün. Oysa ki Microsoft, XP’nin lansmanından sonraki ilk 100 günde yaşadığı güvenlik sorunlarının sadece üçte birini Vista’da yaşadı. Uygulama hatalarına da artık daha hızlı bir şekilde çözüm bulunuyor. Örneğin Wascha’nın bildirdiklerine göre Microsoft, uygulamaların çökmesine neden olan bir program hatası için hata bildirildikten sonra iki günden daha az bir zamanda uyumluluk düzeltme paketi çıkardı. “Ürünümüz hakkında insanların doğru bilgiler edinmesini istiyoruz. Yaptığımız iş bizi heyecanlandırıyor ve sistemin düzgün bir şekilde çalıştığını biliyoruz.” diyerek Wascha sözlerine son veriyor.
Reklamlar

Windows Vista ve Donanım Uyumluluğu” için bir yanıt

  1. aslında bende vista nın satışlarıyla ilgili yazıları okudukdan sonra detaylı araştırma yapanların sonuçlarını merakla bekliyordum ama dünya pazarında büyük bir ilerleme kaydeden taşınabilir bilgisayarların satışındaki artış, bu cihazların kesinlikle lisanslı işletim sistemi kullanması buna baglı olarak her notebook alanın da vista almış olması degerlerde büyük değişiklikler ortaya çıkartıyor. belki bir satış stratejisi olarak başarılı olan microsoft u kutlamak lazım ama amerikadaki müşteri davranışları biz avrupa yada uzakdoğudaki kullanıcılardan çok daha farklı.ibrahimot…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s