Groove ve Sharepoint arasındaki farklılıklar


Groove’un Microsoft ürün ailesine katılması ile birlikte Groove ve Sharepoint’in kullanımı ile ilgili sık sık sorular alıyorum. Ne zaman Sharepoint, ne zaman Groove kullanılır? konusunda aşağıda bir bilgilendirme gereği duydum 🙂 umarım faydalı olur.
 
SharePoint Server 2007, kurumların bilgilerini yaygın bir şekilde paylaşmak için kullanabilecekleri ölçeklenebilir Web tabanlı bir platformdur. Kapsamlı içerik yönetimi, kurumsal arama, iş süreçleri yönetimi ve portal yetenekleri ile kurumsal verimliliği ve iş görünürlüğünü artıran çözümleri içermektedir.
 
Groove ise kullanıcıların PC’leri üzerinde çalışan ve dağınık birlikte çalışma ortamlarında yaşanabilecek sorunları ortadan kaldıran zengin bir istemci uygulamasıdır. Groove, ofiste veya internet bağlantısının olmadığı bir ortamda (örn. uçakta veya evde), gerektiğinde geçici kablosuz bağlantılar kurarak ekip üyelerinin PC’leri  arasında bilginin paylaşımını ve bu sayede dinamik takım çalışmasının sürdürülmesini sağlar.
 
Microsoft Office 2007’nin piyasaya sunulmasıyla birlikte Groove, dinamik takım çalışmaları için vazgeçilmez bir uygulama haline gelirken SharePoint de çalışma sonuçlarının yaygın bir şekilde yayımlandığı, arandığı ve paylaşıldığı merkezi ve ölçeklenebilir bir sistem olarak kullanılmaya başlandı.
Groove 2007’yi kullanarak takımlar dinamik bir şekilde çalışabilir ve çalışmalarının sonuçlarını Sharepoint’de entegre bir şekilde yayımlayabilir. SharePoint’in iş uygulamaları ile entegrasyon yetenekleri sayesinde bu bilgiler diğer iş sistemlerine girdi sağlayabilirler.
 
İki Ürün Arasındaki Kritik Farklılıklar
 
– Kullanıcı açısından baktığımızda Groove ve SharePoint takım çalışmasına katkıda bulunacak teknolojiler sundukları için birbirine benzer özelliklere sahiptir . Ancak her ürünün altyapı mimarisi birbirinden farklı olduğu için takımlar bu ürünleri farklı amaçlarla ve farklı yollarla kullanırlar:
 
– SharePoint; Kurumsal Arama, Portal, Kurumsal İçerik Yönetimi , İş Formları geliştirme ve iş akışı süreçleri gibi kurumsal  ihtiyaçları karşılamak için kullanılan çözümlerin güçlü bir parçasıdır.
 
– Groove, güvenlik duvarları ve kurumsal sınırlar boyunca takımların dinamik bir şekilde çalışmasını kolaylaştıran çözümlerin kritik bir parçasıdır.
 
– Groove büyük boyutlardaki verileri depolamak için kullanılan bir portal olmaktan çok, dinamik işbirliği sürecinde çalışanların karşılıklı olarak bilgi alışverişinde bulunabilecekleri bir çalışma ortamı olma özelliği gösterir. SharePoint ise dinamik işbirliği gerektiren görevlerden çok, büyük verileri depolamada ve arşivlemede kullanılabilecek bir çözümdür.
 
– Groove’da bilgiler kullanıcının PC’sinde saklanır ve PC’ler birbiri ile iletişim kurduklarında güncel bilgiler senkronize olur. Sharepoint Server’da ise bilgiler sunucu üzerinde saklanmaktadır. Kullanıcılar web tarayıcılarını kullanarak bilgiye erişebilirler.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s