Nedir şu IRM?


IRM=Information Rights Management yani Türkçesiyle Bilgi Hakları Yönetimi. Bu konu çoğu zaman video ve sesin kopyalanmasını sağlayan DRM yani Dijital Hak Yönetimi ile karıştırılıyor. Aslında benzer tarafları şu: DRM medya dosyaları için ne yapıyorsa IRM’de Word, Excel dokümanları için benzer kısıtlamalar getirmeye yarayan bir teknoloji:

IRM’in Amacı ve Sınırlamaları

Bilgi Hakları Yönetimi (IRM) kullanıcıların dokümanlara erişim izinlerini belirleyen kurallar bütünüdür. Bu özellik sayesinde gizli bilgilerin yayımlanmasının, başkalarına iletilmesinin veya yetkisiz kişiler tarafından kullanılmasının önüne geçilebilir. IRM kullanılarak dosyalara erişim izni kısıtlandıktan sonra bilgi nerede olursa olsun erişim ve kullanım kısıtlamaları uygulanır, bunun sebebi ise dosyaya erişim izninin dokümanın kendisinin içerisinde saklanmasıdır. IRM, bireysel kullanıcıların kişisel veya özel bilgilerinin kullanım hakkıyla ilgili kendi kişisel tercihlerini uygulamalarına yardımcı olur. Ayrıca IRM kurumların şirkete ait veya gizli bilgilerin denetim ve aktarımını yönetmeleriyle ilgili şirket ilkelerini uygulamalarına yardımcı olur.

IRM aşağıdakileri gerçekleştirmenize yardımcı olur:

· Yetkili bir alıcının kısıtlandırılmış içeriği kopyalamasını, üzerinde değişiklik yapmasını, yazdırmasını, faksla göndermesini, bir başkasına iletmesini veya başka bir yerde yetkisiz kullanım amacıyla yer vermesini engeller.Örneğin Outlook’da bir e-posta aldınız. Bu teknoloji ile bu mesajı başkasına iletmeniz, içeriğini kopyalamanız ve yazdırmanız mümkün olmuyor.

· Kısıtlandırılmış içeriğin Microsoft Windows’taki Print Screen özelliğinin kullanılarak kopyalanmasını engeller.

· Nereye gönderildiği farketmeksizin içerik üzerinde kısıtlama uygulama.

· Dosyalar için kullanım süresi sonu belirleyerek dokümanlardaki içeriğin belirli bir zaman geçtikten sonra görüntülenmesini engeller

· Şirkete ait içeğin kullanımını ve dağıtımını düzenleyen ilkelerin belirlenmesi ve uygulanması

Office 2003 ve 2007 bu teknolojiyi desteklemekte. IRM’i kullanmak için Windows Server 2003 üzerinde Rights Management Services’i kullanmanız gerekiyor. RMS hakkında bilgi için: http://www.microsoft.com/windowsserver2003/technologies/rightsmgmt/default.mspx.

RMS kurulumu: http://technet2.microsoft.com/Office/en-us/library/92a8dc04-47c7-4946-83ee-4c0ecaff440a1033.mspx
Office 2007 ve IRM: http://office.microsoft.com/en-us/help/HA101029181033.aspx

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s