Windows Vista: 100 Günün Ardından


Windows Vista’nın lansmandınan itibaren özellikle güvenlik, güvenilirlik, donanım ve uygulama uyumluluğu ile ilgili bir çok haber bloglar ve basında yer aldı. Bu konularda bazı bilgi ve istatistikleri sizler ile paylaşmak istedim.

o Güvenlik: İlk 90 günde Windows Vista, Windows XP’ye göre daha az güvenlik sorunu yaşadı (Windows XP: 18 Windows Vista: 5)

o Güvenilirlik: Microsoft destek hattına Windows Vista’nın ilk 90 gününde yönlendirilen çağrı yoğunluğu XP’nin ilk 90 gününe göre %21 daha azdı. Buradaki ölçüm, Birim başına çağrı(Incident per Unit – IPU) olarak hesaplandı.

o Güvenlik ve güvenilirlik alanlarındaki yenilikler uygulamalarda bazı güncellemeler gerektirebiliyor:

§ Internet Explorer Korumalı Mod –Windows Vista’daki Internet Explorer 7, işletim sistemindeki diğer uygulamalardan bağımsız olarak çalışıyor. Virüs ve kötü amaçlı yazılımların kullanıcı onayı olmadan Geçici İnternet Dosyaları’nın haricinde bilgisayardaki herhangi bir yere yazılmasını engelliyor. Bu yüzden birçok ActiveX denetiminin yeniden yazılması gerekebiliyor.

§ Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) – Windows Vista, bilgisayarlarını standart kullanıcı olarak kullanan kişilere daha iyi destek sağlıyor. Böylece güvenlik risklerine açık noktalar azalıyor. Bununla birlikte UAC, bazı uygulamaların Standart Kullanıcı modunda çalışabilmesi için yeniden yazılmasını gerektiriyor.

§ Yeni aygıt sürücüsü modeli – İşletim sisteminin ayrıcalıklı bölümlerinden gereksiz aygıt sürücüsü kodlarının kaldırılmasıyla birlikte aygıt sürücüleri daha güvenli hale getirilebilir. Daha da önemlisi üçüncü partiler tarafından yazılan bir aygıt sürücüsünün güvenlik açığı varsa, bu sürücünün işletim sisteminin ayrıcalıklı bölümlerinden kaldırılmasıyla birlikte hata veya bilgi kaybına sebep olması olasılığının da büyük oranda önüne geçilmiş oluyor. Bu değişiklik sürücülerin yeniden yazılmasını veya oluşturulmasını gerektiyor.

§ Yeni ağ yığını –  Windows Vista’daki ağ kurma özelliğinin güvenliğini, güvenilirliğini ve ölçeklenebilirliğini geliştirmeye yardımcı oluyor; hem IPv4 hem de IPv6 protokolleri için tam destek sağlıyor. Ağ yığınındaki değişiklikler, ağ çözümleriyle (VPN gibi) uyumluluğu etkiledi ve bu uygulamaların üreticilerinin, çözümlerinin Windows Vista ile uyumluluğunu sağlamak için belirli değişiklikler yapmalarını gerekli kıldı.

Uygulama ve Aygıt uyumluluğu

o Sonuç olarak sözde uyumsuzluk sorunları hakkında çıkarılan dedikoduların gerçekle hiçbir bağlantısı yok. Birçok aygıt (ve aynı şekilde uygulama) Vista ile sorunsuzca çalışıyor.Paul Thurrott

o NPD’nin en çok satan 50 Windows uygulamasının 48’i Vista üzerinde sorunsuzca çalışıyor (şirket içi yapılan testler ve pc üreticilerinin gönderdikleri geribildirim raporlarına göre; istisnalar: eski bir anti-virüs çözümü veya bazı eski oyunlar)

o Apple iTunes, Adobe Acrobat ve Flash gibi uygulamalarn hepsi günümüzde Vista üzerinde sorunsuzca çalışıyor.

o Kullanıcıların sıklıkla kullandığı en önemli 5 güvenlik ürünü çözümü Windows Vista için kendi sürümlerini piyasaya sundu.

o Lansman döneminden bugüne kadar kritik önem taşıyan 40’tan fazla kurumsal uygulama Vista ile uyumlu hale gelmeleri için güncelleştirildi. Bu uygulamalar arasında Cisco, Nortel, Adobe, MacAfee, Symantec, Citrix, Oracle, Tivoli, SAP ve IBM yer alıyor. Ayrıca gün geçtikçe daha fazla uygulamanın uyumlu hale getirilmesi için çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor ve hızla çözüme ulaştırılıyor.

o 150.000’den fazla Uygulama Uyumluluğu Araç Kiti yüklendi. Uygulama Uyumluluğu Araç Kiti envanterlerin hazırlanmasına ve iş kolları uygulamalarının geliştirilip iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

o Binlerce iş uygulaması üzerinde ya iyileştirmeler yapıldı ya da yakın dönemde Microsoft’un “Uygulama Uyumluluğu Fabrika hizmeti” üzerinden sorunlarının giderilmesi için programa dahil edildi. Bu hizmet TCS, Infosys, WiPro ve HP gibi iş ortakları kanallarıyla duyuruldu.

o 1600’ün üzerinde uygulama, sahip olduğu özelliklere göre  “Works with Windows Vista” ve “Certified for Windows Vista” logolarından birine sahip.

o Kurumsal şirketlerin BT departmanlarında çalışan 900’ün üzerinde BT yöneticisiyle birlikte kurumsal müşterilerimiz, Microsoft’un SWAT takımı tarafından Uygulama Uyumluluk Aracı(ACT) kullanımı ve uygulamaların uyumluluk sorunlarının giderilmesi hakkında eğitildi.

o 1.9 milyon aygıt (her biri birbirinden farklı ve kendine özel donanım ID’si olan) destekleniyor – bu da neredeyse bilinen tüm aygıtları kapsıyor (> %90).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s