Türkiye Open XML’e EVET dedi!


Türk Standardları Enstitüsünün yaptığı açıklamayla, Türkiye, 2007 Office sistemi ile gelen yeni dosya biçimi Open XML’in bir ISO standardı olması ile ilgili global oylamada EVET oyunu kullandı. TSE, ISO/JTC1 SC34 alt komitesinde ISO/IECD IS 29500 Bilgi Teknolojileri(Information Technology) Ofis Açık XML Dosya Biçimleri (Office Open XML File Formats) referansıyla duyurulan ilgili standardı incelediğini ve ISO’ya olumlu görüşte bulunduğunu açıkladı. TSE ayrıca bu tür standartları belirleyen Joint Technical Committee SC34’ün Prime üyesi oldu. Böylelikle Open XML gibi standartların belirlenmesine Türkiye olarak doğrudan girdide bulunabileceğiz.
 
Office XML Biçimlerinin Faydaları Nelerdir?
Yeni Office XML Biçimleri sadece yazılım geliştiriciler ve onların yarattıkları çözümler için değil, aynı zamanda da bireysel kullanıcılar ve her ölçekten işletmeler için de birçok fayda sunuyor. Yeni dosya biçiminin bireysel kullanıcılar için en önemli avantajı kullandığı sıkıştırma teknolojisi sayesinde dosya boyutlarının içeriğine göre ortalama %50-60 oranında küçülüyor olması.
 
İş bilgilerinin dokümanlarla entegrasyonu.
Office XML Biçimleri dokümanların dağınık halde bulunan veri kaynaklarından hızla alınmasını sağlayarak dokümanların biraraya getirilmesini, veri araştırmasını ve içeriğin yeniden kullanılmasını hızlandırır. Microsoft Office uygulamaları ve kurumsal iş sistemleri arasındaki veri alışverişi basitleştirildi. Artık standart araç ve teknolojileri kullanarak herhangi bir Microsoft Office dokümanı içerisindeki bilgi üzerinde değişiklik yapmak veya en baştan bir doküman yaratmak  çok kolay, ayrıca Microsoft Office uygulamalarına erişiminizin olması da gerekmiyor.
 
Açık ve ayrıcalıksız özellikler.
Office XML Biçimleri, endüstri standartları olan XML ve ZIP teknolojileri üzerine kuruludur, herhangi bir teknoloji üreticisinin çözümleriyle tam entegrasyonu destekler ve  ayrıcalıksız lisanslar yoluyla kullanılabilir. Biçim özellikleri Microsoft Office 2003 için kullanılan mevcut ayrıcalıksız lisansın altında yayımlanacak ve kullanılabilecek.  Referans Şemaları açık bir şekilde kullanıma sunulmakta ve endüstride yaygın olarak kullanılabilmektedir.
 
Düzenli ve güvenilir dosya biçimi.
Office XML Biçimleri, dokümanları saklamak için ZIP sıkıştırma teknolojisini kullanır. Böylece  dosyaları saklamak için daha az alan gerekirken bu dosyaları e-postayla, ağ veya Web üzerinden gönderirken gereken bant genişliğini de azaltır, sonuç olarak tüm bu süreç boyunca maliyetinizin düşmesine yardımcı olur.
Hangi uygulamalar yeni dosya biçimlerini kullanıyor?
Microsoft Office Word, Microsoft Office Excel ve Microsoft Office PowerPoint yeni dosya biçimlerini kullanıyor.
 
Bahsedilen yenilikler ikili (.doc, .xls, and .ppt) dosya biçimlerine göre ne gibi farklılar içeriyor?
Varsayılan olarak belirlenen yeni biçimler eskilerinden farklı çünkü bu biçimler XML’e göre yapılandırıldı. Sonuç olarak herhangi bir XML işlemcisi programdan Microsoft Office Word, Microsoft Office Excel ve Microsoft Office PowerPoint dosyalarını açıp otomatik olarak düzenleyebileceksiniz – üstelik XML olarak “Farklı Kaydet” seçeneğini kullanmak zorunda kalmadan. Yeni dosya biçimleri Microsoft’un daha önceden belirttiği XML teknolojisine verdiği önemin bir sonucudur. Bu dosya biçimleri dosya ve veri yönetimini geliştiriyor, dosya boyutlarını azaltıyor ve zarar görmüş dosyaların kurtarılmasını kolaylaştırıyor. Kullanııların verilerine Word, Excel ve PowerPoint dosyalarından ulaşması, arka-uç sistem ve süreçlerle birlikte bilgilerini entegre etmesi artık çok daha kolay.
 
Bu durum mevcut ikili dosya biçimlerine göre neden bir gelişme sayılıyor?
Bu dosya biçimleri sıkıştırıldığı için sonuç olarak ortaya çıkan dokümanların boyutları da çok daha küçük oluyor, hatta bazı durumlarda yüzde 50-75 arasında daha az alan kaplıyor. Ayrıca dosya biçimlerinin mimarisi de zarar görmüş dosyaların kurtarılmasını kolaylaştırıyor. Yazılım geliştiricileri dosyaların içerikleri üzerinde daha granüler bir kontrol elde ederek bilgileri kolayca dizinleyebiliyor, gizli bilgileri kaldırabiliyor ve dokümanları dinamik olarak birleştirebiliyor.
 
Microsoft neden Microsoft Office Word, Microsoft Office Excel ve Microsoft Office PowerPoint’deki dosya biçimlerini değiştirdi?
Microsoft, müşterilerin dağınık veri kaynaklarından daha hızlı bir şekilde doküman hazırlama isteklerini karşılamak ve endüstri standardı olan XML teknolojisine olan bağlılığını devam ettirmek amacıyla Office XML Biçimlerini geliştirdi. Güvenilir, düzenli ve endüstri standartlarına dayalı XML ve ZIP gibi teknolojilerle yaratılan yeni dosya biçimleri doküman hazırlamayı hızlandırırken Word, Excel ve PowerPoint dosyalarının boyutunu azaltıyor ve bozulmuş dosyalardaki verilerin kurtarılması sürecini geliştiriyor.  
 
Reklamlar

Türkiye Open XML’e EVET dedi!” için bir yanıt

  1. Herhangi bir ofis dokumani uzerinde degisiklik yapmak icin harcanan onca zaman yeni office open xml dosya formati ile gercekten buyuk oranda azaltilmis oldu. basit bir ornekle, sirketin degisen logosu icin arsivdeki bir suru dosyanin yeniden elden gecirilmesi ve bu logonun tespit edilip degistirilmesi ciddi bir efor gerektirirken, artik cok basit birkac degisiklikle bunun saglanabilmesi gercekten guzel. Bu formatin bir standart haline getirilmesi de gercekten sevindirici. Umarim standartlasma sureci bir an once tamamlanir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s