İmla gerçekten önemli mi?


İngilizce biliyor ve aşağıdakini okuyabiliyorsanız bu sorunun cevabını size bırakıyorum..
 
fi yuo cna raed tihs, yuo hvae a sgtrane mnid too. Cna yuo raed tihs? Olny 55 plepoe out of 100 can. i cdnuolt blveiee taht I cluod aulaclty uesdnatnrd waht I was rdanieg. The phaonmneal pweor of the hmuan mnid, aoccdrnig to a rscheearch at Cmabrigde Uinervtisy, it dseno’t mtaetr in waht oerdr the ltteres in a wrod are, the olny iproamtnt tihng is taht the frsit and lsat ltteer be in the rghit pclae. The rset can be a taotl mses and you can sitll raed it whotuit a pboerlm. Tihs is bcuseae the huamn mnid deos not raed ervey lteter by istlef, but the wrod as a wlohe. Azanmig huh? yaeh and I awlyas tghuhot slpeling was ipmorantt!
 
Reklamlar

3 thoughts on “İmla gerçekten önemli mi?

  1. tüm kelimelerin bu şekilde karmaşık yazıldığı bi metni hiç zorlanmadan okuyabilmek gerçekten inanılmaz…
    potansiyelimizi kullanmak gerekiyor demek ki 🙂

  2. Yazıyı okuyunca ben de çok şaşırdım. İnsan beyni sırlarla dolu, biran önce keşfedip bilgisayarlar için ilham kaynağı olarak kullanmalıyız 🙂

  3. İnsan beyninin görüntü işleme konusundaki sürati ve buradaki örnekte olduğu gibi mevcut bir bilgi ile arka planda paralel processing yaparak tüm kelime dağarcığı içerisinde nokta atışı bir eşleme yapabilmesi beni her zaman etkilemiştir. Makine öğrenmesi de insanlardaki öğrenme mertebesine ne zaman ne kadar yaklaşır şu anda kestirmek biraz güç. Ancak burada konu içeriği hakkında bilgi sahibi olmakta beynimizin kelimeleri istenen şekilde yorumlamasına etki ediyor gibi geldi bana. Zira bu yazdığım yazı içerisindeki kelimelerin baş ve son harflerini yerinde tutup yazmaya kalktığımda gerçekten de çok anlaşılabilir bir hal almadı:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s