Office 2010, Exchange 2010, SharePoint Server 2010


Dün bilgi çalışanı çözümleri ekibimiz için oldukça heyecanlı bir gündü. Office System ürün ailesinde yer alan Exchange Server, SharePoint Server, Project, Visio ve tabii ki vazgeçilmez Office’in yeni sürümleri için temel ürün yeteneklerini, ürün isimlerini ve ürünlerin çıkış tarihlerini yayınladık!
 
İsimler ne oldu? Ürün isimleri 2010 yılı ile özdeşleşiyor. Microsoft Office 2010, Microsoft Exchange 2010, Microsoft SharePoint Server 2010. SharePoint ürün adında artık Office yer almıyor. Office ismi genellikle masaüstü ürünleri ile akıllarda yer aldığı için Office, SharePoint ürün adındna çıkarıldı. Bu da "MOSS" kısaltmasını yeni sürüm için tarihe gömüyor. 🙂
 
Ürünler ne zaman çıkacak?
Exchange 2010, 2009’un ikinci yarısında çıkacak. Exchange 2010’un beta sürümünü yayınladık. www.microsoft.com/exchange adresinden yeni sürüm hakkında bilgilere ve betaya ulaşabilirsiniz. Deneyimlerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.
 
– Office, SharePoint, Visio ve Project 2010, 2010’un ilk yarısında piyasaya sürülecek. Beta süreci ile ilgili yaz aylarında daha çok bilgi vereceğiz. 2009’un 3. çeyreğnde bir technical preview sürümü yayınlamaya planlıyoruz.
 
Neler bekleyelim?
1) Office Her Yerde: Son 3-4 yıla baktığımızda mobil cihazların hayatımızın daha da önemli bir parçası haline geldiğini görüyoruz. Akıllı cep telefonları, netbooklar, notebooklar ve bir çok taşınabilir cihaz üzerinden artık bilgiye erişiyoruz. Yeni sürümler bu yeni çalışma tarzını karşılar şekilde tasarlanıyor. Amacımız ofiste bilgisayarınız başında yaşadığınız deneyimi, cep telefonu ve internet tarayıcısı dahil tüm taşınabilir cihazlara taşımak. Office Web Applications ve Office Mobile, her gün Word, Excel vb Office uygulamaları ile oluşturduğunuz belgelerde bir internet tarayıcısı veya cep telefonunuzu kullanarak kolaylıkla değişiklik yapmanızı sağlayacak.
 
2) Bağlı Kalın: Facebook, Bloglar, Twitter… Web 2.0 teknolojileri arkadaşlarımız ile bilgi, doküman veya resim paylaşmayı, onlardan yeni bilgiler edinmeyi kolaylaştırıyor. 2010 ürün ailesi tüm bu sosyal paylaşım ortamını kurumsal ortama taşıyacak. Sistemlerden ziyade arkadaşlarımızdan bilgileri aldığımız bu dönemde sosyal ağ kavramı tüm Office uygulamalarının merkezinde yer alacak ve kullanıcılara herhangi bir cihaz üzerinden bilgiye erişmelerine, bilgiyi paylaşmalarına veya iş süreçlerine dahil olmalarına olanak tanıyacak.
 
3) Farklı Kurulum ve Dağıtım Seçenekleri: Yeni ürün ailesi Microsoft’un yazılım+servisler vizyonu çerçevesinde geliştiriliyor. Office 2010 ile birlikte hem masaüstü hem de sunucu uygulamalarını BT yöneticileri farklı dağıtım seçenekleri ile kullanıcılara ulaştırabilecek. SharePoint, Exchange gibi sunucu çözümleri firmalar kendi içlerinde kurabilecekleri gibi bir Microsoft iş ortağından veya direk Microsoft’tan bir servis olarak alabilecekler. Office uygulamaları için de masaüstü sanallaştırma teknolojileri ile uygulama dağıtımı kolaylaşacak.
 
4) Bilgi Güvenliği: Kurumdaki gizli bilginin kurum içinde kalması ve çalışanların yalnızca yetkisi dahilindeki bilgiye ulaşması için sağlanacak yeni beceriler kurumlarda bilgi güvenliğini sağlamak ve kurallara uyumluluk için BT yöneticilerine destek olacak.
 
Önümüzdeki günlerde tüm ürünler ile ilgili detaylı bilgiler vermeye başlayacağım. Şimdilik daha çok bilgi için Microsoft Bilgi Çalışanı Ürün Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Chris Capossela’nın basın demecini okuyabilir, SharePoint ekibi Blog‘unu inceleyebilir veya Exchange 2010 web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 
 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s