Office 2007’e terfinin tam zamanı!


Merhaba!

Office 2007’e terfi etmeyi mi düşünüyorsunuz? Microsoft, kurumunuzda bu geçişin problemsiz olarak gerçekleşmesi için hem kurulum hem de eğitim ile ilgili bir çok kaynak sunuyor. Aşağıda bu kaynaklar ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Yeni Office 2007 kullanıcı ara yüzüne geçişi nasıl kolaylaştırırım? 

Office 2007 ile birlikte kullanıcılara ne üzerinde çalışıyorlarsa onunla ilgili seçenekleri sunan, eskiden 8-9 tıkla gerçekleştirdikleri işleri 1-2 tıkla gerçekleştirmelerini sağlayan ve bu sayede Office’ten maksimum verim almalarına olanak veren Ribbon(Şerit) adını verdiğimiz yeni ara yüzü sunduk. Kullanıcılarınıza aşağıdaki araçları sağlayarak Office 2007 ara yüzüne alışmalarını kolaylaştırabilirsiniz:

1)    Office 2003 – Office 2007 etkileşimli komut başvuru kılavuzları: Bu küçük uygulamaları kullanıcılarınız masaüstüne ekleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınız Office 2003’teki menüler ve görev çubukları ile gerçekleştirdikleri işlevleri Office 2007’de nasıl uygulayabileceklerini kolaylıkla bulacaktır. Alternatif olarak kullanıcılarınızı çevrimiçi kılavuzlara da yönlendirebilirsiniz. (Adobe Flash 7.0 ve üzeri kurulu olması gerekmektedir)

 

İngilizce Sürüm

Türkçe Sürüm

 

Çevrimiçi etkileşimli

Access | Excel | Outlook | PowerPoint | Word

Karşıdan Yükle

Access | Excel | Outlook | PowerPoint | Word 

 

Çevrimiçi etkileşimli

Access | Excel | Outlook | PowerPoint | Word

Karşıdan Yükle

Access | Excel | Outlook | PowerPoint | Word

 

2) Eşleştirme Çalışma Kitapları: Tüm Office 2003 menü ve araç çubuğu komutlarının bir listesini ve bunların Office 2007’deki yerlerini görmeyi tercih ediyorsanız, yazdırabileceğiniz ve bilgisayarınıza kaydedebileceğiniz Türkçe eşleştirme çalışma kitaplarından birini açabilirsiniz. İngilizce sürümler için ise buraya tıklayın ve açılan sayfada “Mapping Workbooks” bölümünden ilgili çalışma kitaplarını indirin.  


3) “Başlarken – Get Started” Sekmeleri: Kullanıcılarınız Office 2007 ile ilgili eğitimlere, komut kılavuzlarına ve şablonlara kolaylıkla ulaşabilmeleri için Word, Excel ve PowerPoint için Başlarken sekmelerini Office 2007 ile birlikte dağıtabilirsiniz.

Türkçe Word, Excel ve PowerPoint için “Başlarken” Sekmeleri: http://office.microsoft.com/tr-tr/training/HA102146851055.aspx 
İngilizce Word, Excel ve PowerPoint için “Get Started” Sekmeleri: http://office.microsoft.com/en-us/training/HA102146851033.aspx  


4) Komut Arama Aracı: Search Commands (yalnızca İngilizce): Office Labs, Office 2007 ara yüzünde aradığınız komutları kolaylıkla bulmanızı sağlayan bir eklenti geliştirdi. Word, Excel ve PowerPoint 2007’de siz yapmak istediğinizi yazın, ilgili komutlar karşınıza gelsin.

Microsoft Office Labs Search Commands: http://www.officelabs.com/projects/searchcommands

5) Kullanıcı Ara yüz ile ilgili tüm kaynaklara ulaşmak için Office 2007 Kullanıcı Ara Birimi Kaynak Merkezi’ni – http://technet.microsoft.com/en-us/office/desktop/bb736211.aspx ziyaret edebilirsiniz. (İngilizce) 

Office 2007 hangi doküman biçimlerini destekliyor? 

Office 2007 kurumunuzun ihtiyaç duyabileceği ve günümüzde standart haline gelen belge biçimlerini desteklemektedir.

1) Open XML: Dokümanlarınızın boyutunu ortalama %50-60 oranında küçülten, .docx, .xlsx vb. uzantılı yeni Open XML belge biçimi bir ISO standardıdır. Office 2007, belgeleri varsayılan olarak bu biçimde saklar.  

       Office Uyumluluk Paketi: Office 2007 belge biçimlerini önceki Office sürümlerinde açmanız ve üzerinde değişiklikler yapmanız mümkün! Bunun için henüz Office 2007’e geçmeyen Office 2000, Office XP ve Office 2003 kullanıcılarınıza “Word, Excel ve PowerPoint 2007 dosya biçimleri için Microsoft Office Uyumluluk Paketi” yükleyebilirsiniz.

 

Türkçe Uyumluluk Paketi / İngilizce Uyumluluk Paketi

       Belgeleri toplu olarak çevirmek: Kurumunuzdaki tüm belgeleri merkezi olarak Open XML biçimine çevirerek önemli oranda disk yeri tasarrufu elde edebilirsiniz. Bu çevrimi kolaylaştırmak için aşağıdaki araçları kullanabilirisiniz:

 

Office Migration Planning Manager (OMPM): Bu araç belirlediğiniz dosya alanını analiz ederek önceki dosya biçimlerinden Office 2007 dosya biçimine geçerken yaşanabilecek problemleri raporlar. Kullanımı ile ilgili http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc179179.aspx adresinden bilgi alabilirsiniz. OMPM aracını http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=13580cd7-a8bc-40ef-8281-dd2c325a5a81&DisplayLang=en adresinden indirebilirsiniz.  

Office File Converter: Bu aracı kullanarak belirlediğiniz dosya alanındaki tüm belgeleri toplu olarak yeni Open XML doküman biçimine çevirebilir ve dokümanlarınız çok daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Bu araç Office Migration Planning Manager aracının çıktılarını kullanarak çevrimleri kontrollü olarak yapar. Araç, OMPM aracının bir parçasıdır ve buradan indirilebilir.

2) PDF: Office 2007 içerisinden ek bir uygulamaya ihtiyaç duymadan belgelerinizi PDF biçiminde kaydedebilirsiniz.  

3) OpenDocument Format (ODF): Office 2007 Service Pack 2 ile birlikte Office 2007, ISO standardı olan ODF biçimini desteklemeye başlamıştır.

Önemli Not: Kullanıcılarınız Office 2007’de belgelerini varsayılan olarak hangi biçimde kaydedeceklerini bir Group Policy ilkesi ile belirleyebilirsiniz. Bunun için http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc178949.aspx adresindeki “Using Group Policy to set default file save options” makalesine göz atın. 

Office 2007 ile ilgili kullanabileceğim eğitimler nelerdir?

Microsoft, kullanıcılarınızın Office 2007’den en yüksek verimi almaları ve uygulamaların kullanımını öğrenmeleri için farklı kaynaklar sunmaktadır. Kurumsal müşterilerimiz için farklı eğitim kaynakları bulunmaktadır.

Ücretsiz Türkçe Çevrimiçi Kaynaklar:  

Office 2007 Giriş Eğitimi: www.microsoft.com/turkiye/officeegitim

Office Online Eğitimleri: http://office.microsoft.com/tr-tr/training/HA102255331055.aspx

*  Access 2007

*  PowerPoint 2007

*  Visio 2007

*  Excel 2007

*  Word 2007

*  Outlook 2007

Office 2007 İlk Adımlar Eğitimleri: Bu giriş eğitimleri Office uygulamaları ile ilk defa tanışacaklar için tasarlanmıştır. http://office.microsoft.com/tr-tr/Novice/ adresinden erişebilirsiniz. İngilizce sürüm için tıklayın.  

Kurumsal Müşteriler İçin Kaynaklar:

Ücretsiz Eğitim Kuponları: Office Yazılım Güvencesi’ne sahip kurumsal müşterilerimiz anlaşmaları kapsamındaki eğitim kuponlarını Office 2007 eğitimleri için Microsoft CPLS(Certified Partner for Learning Solutions) yetkili iş ortaklarında kullanabilirler.  

E-Learning: (İngilizce) Microsoft, kurumsal anlaşma kapsamında müşterilerine Office 2007 ile ilgili bir çok uzaktan eğitim sunmaktadır. SCORM uyumlu bu eğitimleri kurumsal anlaşma web sitesi(MVLS) üzerinden indirebilir veya CD ile sipariş edebilirsiniz. Güncel eğitim kataloğu için tıklayın.

Evde Kullanım Programı: Office yazılım güvencesine sahip kullanıcılarınız Office 2007 Enterprise sürümünü evlerinde de kullanabilir. Bu sayede çok daha hızlı bir şekilde yeni Office’e adapte olabilirler. Evde kullanım programı koşulları hakkında daha çok bilgi için http://www.microsoft.com/licensing/software-assurance/home-use-program.aspx adresini ziyaret edebilir veya müşteri yöneticiniz ile temasa geçebilirsiniz. 

Enterprise Learning Framework: (İngilizce) Office 2007 geçişi öncesinde ve sonrasında kullanıcılarınızı bilgilendirmek için ELF kaynaklarını kullanabilirsiniz. Farklı zaman dilimleri için kullanıcılarınıza bu aracın sağlayacağı bilgileri ileterek uygulamalar ile ilgili temel ve pratik bilgileri öğrenmelerini sağlayabilirsiniz. ELF sitesine http://www.microsoft.com/technet/desktopdeployment/bdd/ELF/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Office 2007 geçişi için hangi yolu izlemeliyim?

Kurumunuzda 5-10 kullanıcınız varsa her kullanıcının bilgisayarına Office’i tek tek yüklemek kolay bir yöntem olabilir. Kullanıcı sayınız 100, 1.000 hatta 10.000’leri aştıysa geçişi önceden planlamanız ve uygulama dağıtım araçlarını kullanmanız önem kazanmaktadır. Microsoft’un bu geçiş ile ilgili kurumlara sağladığı kaynakların bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

Desktop Deployment Planning Services (Masaüstü Uygulama Dağıtımı Planlama Hizmeti): Kurumsal anlaşmaya sahip müşterilerimiz anlaşmaları kapsamındaki “paket hizmet” günlerini Office 2007 dağıtımını planlamak için kullanabilirler. Bu hizmeti Türkiye’de veren iş ortaklarımızın listesine ulaşmak için http://directory.partners.extranet.microsoft.com/psbproviders/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Anlaşma kapsamındaki günlerinizin sayısını öğrenmek ve aktivasyon için müşteri yöneticiniz ile temasa geçiniz.

Çevrimiçi teknik kaynaklar:

2007 Microsoft Office Deployment Center: www.microsoft.com/office/deploy
Desktop Deployment Center – Office 2007 Deployment: http://technet.microsoft.com/en-us/desktopdeployment/bb395347.aspx

Office 2007 Client Deployment Groove Workspace: http://technet.microsoft.com/en-us/desktopdeployment/bb400924.aspx
2007 Office Resource Kit: http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc303401.aspx
Office Deployment Virtual Labs: http://technet.microsoft.com/en-us/virtuallabs/bb499670.aspx
How do I?: Deploy Office 2007 Video: http://technet.microsoft.com/en-us/desktopdeployment/dd560696.aspx

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s