SharePoint Server 2007 Service Pack 2 hakkında önemli bilgi


 

Microsoft olarak ürün kalitesini oldukça ciddiye alıyor, kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyen sorunlarla karşılaşmamaya özen gösteriyor ve karşılaştığımız sorunları gidermek için her türlü çabayı gösteriyoruz. Ne yazık ki geçtiğimiz günlerde SharePoint Server 2007 Service Pack 2 (SP2) kurmuş olan kullanıcıların karşı karşıya kaldıkları bir hatayı tespit ettik.

SP2’nin kurulumunun ardından ürün kullanım süresi, beklenmedik bir biçimde sona eriyor. Bu hata, SP2 kurulumu gerçekleştikten 180 gün sonra SharePoint kullanımının, bir deneme sürümüymüş gibi sona ermesine neden oluyor. Son kullanma tarihinin etkinleşmesinin, bu tarih gelinceye kadar SharePoint’in normal işlevlerinin kullanılması konusunda herhangi olumsuz bir etkisi olmuyor. Ayrıca ürün kullanımının, SP2 kurulumundan itibaren 180 gün sonra sona ermesi, kullanıcı verilerini, altyapı yapılandırılmasını ve uygulama kodlarını etkilemiyor; ancak bu tarihten sonra son kullanıcılar, SharePoint’e erişemiyorlar.

Bu sorunun otomatik olarak düzeltilmesini sağlayacak bir hotfix’i kullanıma sunabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Service Pack 2’yi kurduysanız şu anda bu hatayı aşmak için geçici bir çözümden faydalanabilirsiniz. Bu geçici çözümü uygulayamak için SharePoint kurulumu için kullandığınız Ürün Anahtarınızı “Central Administration” içerisinde “Convert License Type” sayfasından yeniden giriniz. Daha fazla bilgi almak ve ayrıntılı adımları öğrenmek için lütfen http://support.microsoft.com/kb/971620 adresindeki makaleyi inceleyiniz.

Bu sorunun veri bütünlüğünü ya da SharePoint kurulumunu herhangi bir biçimde etkilemeyeceğinden emin olmanızı isteriz. Size kolaylık sağlaması açısında aşağıda bazı sık sorulan sorulara yönelik cevapları bulabilirsiniz. Ayrıca üzerinde çalışılan hotfix tamamlanır tamamlanmaz size yeniden bilgi göndereceğiz.

Sorunun yaratmış olabileceği tüm sıkıntılar için özür dileriz.

Onur Görür
Office System Ürün Müdürü
Microsoft Türkiye

Soru&Cevap

Bu sorundan hangi ürünler etkileniyor?
Aşağıdaki ürünlerden herhangi birine SP2 kurulumu yapılması bu soruna neden olacak: Office SharePoint Server 2007, Project Server 2007, Form Server 2007, Search Server 2008 ve Search Server 2008 Express.

Windows SharePoint Services 3.0 bu sorundan etkilenmiyor.

Düzeltmek için ne yapabilirim?
Bu soruna geçici bir çözüm bulmak isteyen kullanıcılarımızın Ürün Anahtarlarını (PID) Central Administration içerisinde Convert License Type sayfasına girmeleri gerekiyor. Ayrıntılı adımlar için lütfen http://support.microsoft.com/kb/971620 adresindeki makaleyi inceleyiniz.

Kullanıcılar ayrıca bu sorunu gidermek için hotfix düzeltmesini de bekleyebilirler (http://support.microsoft.com bağlantısından erişilebilecektir).

Ürün Anahtarı (PID) Volume Licensing Service Center sitesinden alınabilir.

Not: Search Server 2008 Express için bu sorun yalnızca hotfix düzeltmesinin uygulanmasıyla giderilebilir.

Bu sorunu düzeltmek için Microsoft ne yapıyor?
Microsoft şu anda bu ürün için bir hotfix ve genel güncelleme hazırlıyor. Hotfix üzerindeki çalışmalar tamamlandığında ilgili ayrıntılar ve düzeltmeye yönlendiren bir bağlantı daha sonra yayımlanacaktır.

Sunucu grubumda bulunan tüm sunucuları güncelleştirmem gerekecek mi?
Hayır. Ürün Kimlik numarasının yalnızca bir defa girilmesi gerekiyor.

Henüz SP2 yüklemediysem ama yüklemeyi düşünüyorsam ne yapmalıyım?
SharePoint Server 2007 için SP2 kurulum sürecinizi planlamaya devam edebilirsiniz. Ancak kurulum tamamlandıktan sonra http://support.microsoft.com/kb/971620 adresindeki yönlendirmeleri takip ederek Ürün Anahtarınızı yeniden girmeniz gerekecek, dolayısıyla kurulum planınıza bu ek adımı da ilave etmeniz gerekecektir.

Bu sorun herhangi başka bir şeyi olumsuz etkiliyor mu?
Bu sorun yalnızca ürünün son kullanma tarihini etkin duruma getiriyor. Son kullanma tarihinin etkinleşmesinin, bu tarih gelinceye kadar SharePoint’in normal işlevlerinin kullanılması konusunda herhangi bir olumsuz etkisi olmuyor, ancak bu tarihten sonra SharePoint’e son kullanıcılar erişim sağlayamıyor. Bu sorun, kullanıcıya ait verileri, konfigürasyonları veya uygulama kodlarını etkilemez.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s