“Sahte” lisanslara dikkat!


Aşağıdaki önemli duyuruyu bu blog aracılığı ile de paylaşmak istedim. Burada korsan değil ürünün taklidi olan ve ürün bedeline yakın bir bedel ile satılan "sahte" lisanslardan bahsettiğimizi hatırlatırım. Lisans yatırımı yaparken Microsoft müşteri temsilciniz ile görüşerek Microsoft Yetkili iş ortaklarından lisans satın almanızı önemle tavsiye ediyorum.

Son zamanlarda gerek Microsoft avukatlarının yaptığı araştırmalar, gerekse duyarlı iş ortakları ve son kullanıcıların yaptığı ihbârlar sonucunda, gerekli arama izinleri alınarak emniyet güçleri tarafından çeşitli baskınlar yapılmıştır. Baskınlar sonucunda piyasaya sürülmek üzere düzenlenmiş çok miktarda sahte lisans belgesi ve bu belgeler ile birlikte satılmak için hazırlanmış, muhtemelen daha önceden kullanılmış, hasarlı ve üzerinde oynanmış Microsoft Lisans Etiketleri (COA) ele geçirilmiştir.

Önemle belirtmek isteriz ki, Savcılıklar tarafından yapılacak hazırlık soruşturmalarından sonra açılacak cezâ davaları sonucunda, sanıkların dolandırıcılık suçundan cezalandırılmaları söz konusudur. Türk Ceza Kanunu’na göre “Hîleli davranışları ile bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine ve başkasına bir yarar sağlayan kişiye 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası verilir” ve bu durumda sahte lisans belgelerini, hasarlı lisans etiketlerini, orijinal lisans gibi son kullanıcıya satanlar, bundan menfaat sağlayan kişiler bahsi geçen cezaları alabilirler. Ayrıca, sanıkların bu suçu organize bir şekilde işlediklerinin sonucuna ulaşılması durumunda, bu kişiler Ağır Ceza Mahkemesi’nde dahi yargılanabilirler.

Microsoft, son kullanıcının orijinal ürün kullanımı konusunda kandırılmasını ve iyi niyetinin suistimal edilmesini engellemek amacıyla çalışmalarına devam edecektir. Bu suça istemeden de olsa alet olmamanız için bu konuya dikkatinizi çekiyor, benzeri bir durumla karşılaşmanız ve/veya en ufak bir şüphe duymanız hâlinde, aşağıdaki irtibat numaralarından bizimle iletişime geçmenizi önemle rica ediyoruz.

Sahte Yazılım Bildirimi için İrtibat Telefonu: 444 6787 (MSTR)

 
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s