Mobil İş Uygulamaları ve Birleşik İletişim


Geçtiğimiz ay yayınlanan Mobil İş Uygulamaları konulu BT Haber röportajımın metnini aşağıda bulabilirsiniz.
 

1- Mobil ofisin şirketlerin, yöneticilerin ve çalışanların iş yapma şekillerine ve modellerine etkileri neler? Mobil ofis nasıl yeni iş modelleri yaratıyor?

İnsanoğlunun bağımsız yaşama serüveninde önemli bir uğrak noktası olan mobil uygulamalar, günümüzde bireylerin daha esnek ve rahat koşullarda çalışmasına zemin hazırlıyor. Günümüzün modern işletmesi 7 gün 24 saat soluk alıp veren ve fiziki sınırları pek belli olmayan canlı bir organizmaya benzer. Çalışanlar hafta sonu tatillerini değerlendirirken dahi kurumların e-posta sunucuları, web siteleri ve telefon santralleri kesintisiz çalışır. Mobil iletişim ve internetin sunduğu araçlar, çalışanların ofis dışında herhangi bir yerden kurumsal sistemlere aynı rahatlık ve verimlilikle erişmesini kolaylaştırır. Teknolojiler çeşitlenirken kuruluşların müşterilere verdikleri hizmetler de artmakta, ürün ve hizmet portföyleri zenginleştikçe ilişki kurulan kesimlerin sayısı ve ölçeği büyümektedir. Sonuç olarak günümüzde kurumlar kadar bireyler de giderek artan bu iletişim trafiğini yönetme gibi ciddi bir sorunla karşı karşıyadır.

Tam bu noktada mobil ofis, özellikle yöneticilere ve çalışanlara daha esnek bir çalışma ortamı sunuyor. Microsoft Birleşik İletişim Çözümleri çerçevesinde mobil ofis kavramını güçlendiren yazılımlarımız, tüm bu iletişim yoğunluğunu ve karmaşasını giderecek yenilikçi çözümler içeriyor.

Günümüzde iletişim için kullandığımız araçların sayısı gün geçtikçe artıyor. İşte Microsoft Birleşik İletişim Çözümleri telefon, e-posta, telesekreter, faks, mobil cihazlar, anlık ileti (IM), video konferans ve benzeri tüm iletişim araçlarını tek bir arayüz üzerinden kullanmayı sağlıyor. Bu çözümler seti, her biri bu alandaki en son teknolojileri yansıtan ve entegre çalışan Communications Server ve Exchange Server gibi sunucu ürünleri, Outlook ve Communicator gibi masaüstü yazılımları ve Office Mobile ve Communicator Mobile gibi mobil uygulamalardan oluşuyor.

Bilgisayar aracılığı ile telefon aramalarını gerçekleştirmek, telesekreter mesajlarına ulaşmak, sesli ve görüntülü konferanslar yapmak ve masa telefonunuzu uzaktan yönetmek gibi sayısız iletişim işlevini yerine getiren Microsoft Birleşik İletişim Çözümleri, aynı zamanda ofis dışından tanımlanmış yetkiler dahilinde bilgisayar sistemlerine erişiminizi de kolaylaştırıyor. Mobil veya sabit iş uygulamalarınız üzerinden müşterilerinizin iletişim bilgilerine erişebildiğiniz gibi hareketli ortamlarda Windows phone üzerinde mobil Microsoft yazılımları ile zamandan kazanabiliyorsunuz.

Mobil ofis uygulamalarının sağladığı bazı avantajlar arasında şirketlerin fiziki alan kullanımında sağladıkları tasarrufun yanı sıra çalışan verimliliğinde ve müşteri memnuniyetindeki önemli artışları not edebiliriz. Forrester Research tarafından gerçekleştirilen bir araştırma Microsoft’un bizzat kendisinin Birleşik İletişim Çözümleri ile yılda en az 212 milyon dolar tasarruf ettiğini ortaya koyuyor.

Microsoft’un Birleşik İletişim Çözümleri ile hayata geçirdiği mobil ofis uygulamaları sayesinde artık 45 bin 600 seyahate gerek kalmadığını gördük. Microsoft’un sadece bu nedenle çalışan bazına verimlilik tasarrufu toplamda yıllık 17 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Birleşik İletişim Çözümü ile gereksiz hale gelen seyahatler nedeniyle toplamda 100 milyon mil uçuş yapılmamış oldu ve dolayısıyla elde edilen çevre kazancı da çok büyük oldu. Böylesine büyük bir tasarrufla atmosfere 17 bin ton metreküp CO2 salınımının önlenmiş olduğu hesaplanıyor.

 

2-  Dünyada geliştirilen son teknolojiler mobil ofis uygulamalarına nasıl yansıyor? Bu doğrultuda  son dönemde gelişen mobil ofis uygulamaları neler? Mobil ofiste son eğilimler ne yönde gelişiyor?

Bu alandaki en son gelişmeleri kendi içinde kullanan bir şirket olarak BT altyapımız Microsoft çalışanlarının evden çalışmasını kolaylaştıran bazı teknik olanaklar içeriyor. İşyerindeki sistemlerimiz ve Microsoft’un Birleşik İletişim Çözümleri ile çalışanlarımız ofiste sahip oldukları tüm araçlara evlerinden ulaşabiliyorlar. Aynı şekilde Microsoft Türkiye çalışanı günün herhangi bir saatinde dünyanın herhangi bir yerinde başka bir Microsoft çalışanı ile gerektiğinde bulunduğu herhangi bir yerden toplantıya katılabiliyor.

Microsoft Türkiye olarak ofis binamızda odalarımız veya sabit çalışma masalarımız yerine çok sayıda toplantı ve konferans odamız var. Kablosuz internet bağlantısı sayesinde işlerimizi, toplantı odalarından, masalarımızdan veya ofis içerisinde çalışmak istediğimiz her yerden yürütebiliyoruz. Diğer bir deyişe, çalışanların ofisinde bulunma zorunluluğu yok, gerekli bütün iş uygulamalarımıza uzaktan erişebiliyoruz. Çalışanlara sabit bir masa vermek yerine paylaşılan masa düzenine geçmek büro maliyetlerinde ciddi tasarruf elde edilmesine olanak veriyor.

 

3-  Mobil ofisin geleceği sizce nasıl olacak? Nasıl uygulamalar gündeme gelebilir?Mobil ofisle ilgili gelecek öngörüleriniz neler?

Kuşkusuz Microsoft bireysel verimliliği artıran teknoloji çözümlerini geliştirirken 1,5 milyarı aşkın Windows kullanıcısının deneyimlerini de mobil ve İnternet çözümlerine aktarıyor. Bu nedenle geleceğin çalışma sistemlerinde,  ofis kavramının uzun vadede ortadan kalkacağını en azından belki sadece belli amaçlara yönelik buluşma ortamları olarak bir anlam ifade edeceğini söyleyebiliriz. Çünkü gücü bireyin eline veren yenilikçi teknolojileri ile Microsoft bugünden başlayarak gerek Bulut Bilişim yatırımları, gerekse mobilde Windows phone, İnternet’te ise Live servis sunumları ile günümüz insanına hemen her yerden bilgiye erişme olanağı sunuyor. Sürekli gelişerek yenilenen Windows işletim sisteminin gelecekte çok farklı cihaz türevlerinde kullanıldığını görebiliriz. Dolayısıyla evden veya hareket halindeyken kişiler birbirleriyle görsel iletişim kurma ve uzaktan birlikte çalışma olanaklarına sahip olabilecek.

 

4- Gelişen son teknolojilerin mobil iş uygulamalarına yansımaları neler? Son dönemde gelişen mobil iş uygulamaları neler?

Microsoft’un iş üretkenliği çözümü Microsoft Office’in yeni sürümü Microsoft Office 2010 önümüzdeki Haziran ayında tüm dünyada kullanıma sunulacak. Özellikle Office’in bu yeni sürümünün, mobil kullanıcılar açısından önemli bir kilometre taşı niteliğinde olduğuna inanıyoruz. Office 2010, PC, telefon ve web üzerinde en iyi verimlilik deneyimini sunmak için geliştirildi. Hem kurumların hem de bireylerin hayatını kolaylaştıran çok sayıda bilindik özelliğinin yanı sıra Microsoft Office 2010, zengin işlevleri, uygulamalar arasındaki güçlü entegrasyonu, PC, mobil ve İnternet platformlarında benzer bir deneyim yaşatıyor. Dolayısıyla kullanılan cihazdan ve yerden bağımsız olarak aynı tecrübeyi sağlamasıyla  verimlilik yazılımlarında çarpıcı bir dönüşümü beraberinde getiriyor.

Mobil araçlarda çalışan Microsoft Office Mobile 2010, Word, Excel, PowerPoint, Outlook, dijital not alma uygulaması OneNote’un mobil sürümlerini ve kurumsal içeriğe hızlı erişim olanağı sunan yeni SharePoint Workspace Mobile 2010’u içeriyor. Office Mobile 2010 uygulamaları, kullanıcıların mobil cihazlarından belge içeriklerini oluşturmalarını, düzenlemelerini, yorumlamalarını ve çeşitli ortamlara kaydetmelerini sağlıyor. Yeni SharePoint Workspace Mobile 2010 ile kullanıcılar kurumsal doküman yönetim sistemlerine cep telefonlarından da kolaylıkla erişip içerik oluşturabilecekler ve mobil araçlarında oluşturdukları içerikleri kurumsal sistemlerine gönderebilecekler. Tüm bu yeni uygulamalar kullanıcıların aşina olduğu Office arayüzleri üzerinden yapıldığı için kullanıcılar bu yeni araçları öğrenmekte ve kullanmakta güçlük çekmeyecekler.

 

 

5- Mobil iş uygulamaları nasıl iş modelleri yaratıyor? Bu konudaki gelecek öngörüleriniz neler?

Mobil cihazların kişisel iletişim ve uygulamaların çok ötesinde geniş bir kullanım sahası bulunmaktadır. Bugün operatörlerin de desteğiyle kurumlar açısından en ekonomik iletişim biçimi haline gelen mobil platformlar aynı zamanda kurumsal uygulamaların şirket sınırlarının ötesine yaygınlaşmasına hizmet etmektedir. Özellikle saha satış otomasyonu, tedarik zinciri yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi veya filo ve araç takibi gibi uygulamalar günümüzde en yaygın kullanılan kurumsal iş çözümleri arasında yer almaktadır. Hasta takip sistemlerinden stok ve depo yönetimine kadar çok sayıda iş sürecinin tamamlayıcı bir parçası olan mobil teknolojiler bir yandan da giderek çeşitlilik kazanmaktadır. Bu alanda ön plana çıkan teknolojiler arasında GPS ile konum belirleme, G-sensor ile kullanıcı hareketlerini algılama, yüksek çözünürlüklü kamera, dokunmatik ekran ve kalem ile pratik kullanıcı arayüzü, kablosuz ağ desteği, barkod okuma, yüksek kapasiteli mobil veri depolama, saha şartlarına elverişli tozdan ve nemden etkilenmeyen tasarımlar bulunuyor.

Bugün, herhangi bir kurumun sahada çalışan satış ve pazarlama ekibini veya kıtalar arası dolaşan araç filosunu merkezi bir noktadan yönetebilmesi için ihtiyaç duyduğu iletişim ve yazılım seçenekleri, bugün dört beş yıllık kısa bir geçmişe oranla çok fazla sayıdadır. Gerek Birleşik İletişim Çözümleri, gerekse Yazılım artı Hizmetler vizyonuyla bu alandaki değişimi çok kısa bir sürede yakalayan Microsoft, değişen iletişim alışkanlıkları ve beklentilerine cevap veren en uygun çözümleri sunmaya başladı.

Her iki teknoloji, yazılım endüstrisindeki ana trendleri göstermektedir. Microsoft Birleşik İletişim Çözümleri çok sayıda iletişim aracını konsolide eden yapısıyla kurumlara maliyet avantajı sunarken, Yazılım artı Hizmetler vizyonu ise yazılımın geleceğiyle ilgili değişimi bize şimdiden haber veriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s